برای هر شخصی به احتمال زیاد حداقل یک بار اتفاق افتاده است که نیاز به تهیه ارز مثلا خرید لیر داشته باشد. ممکن است برای این کار به بانک و یا شایدم به صرافی مراجعه کرده باشید.

اگر برای رفع نیاز خود به بانک مراجعه می کنید که مشکل خاصی وجود نخواهید داشت به این دلیل که یک سیستم بانکی به صورت کاملا امن مشکل شمار را حل خواهد کرد.

اما این موضوع زمانی مشکل برانگیز خواهد شد که شما به بازار آزاد مراجعه می‌کنید. که در این صورت دو راه برای شما وجود دارد یکی خرید از صرافی ها و دیگری خرید از دست فروش های نا‌معتبر که در کنار خیابان ها با پیشنهاد های وسوسه برانگیز شما را به خرید مجاب می کنند. قطعا این روش بسیار خطرناک و ریسک پذیر می باشد.

نکات قابل توجه در خرید ارز

حال در صورتی که احتیاج به خرید ارز خارجی دارید نیاز است که به نکات زیر توجه نمایید.

1- ابتدا شناخت کافی در مورد ارز خود داشته باشید و از طریق سرچ در مورد قسمت بندی واحد پولی، همچنین شکل ظاهری اسکناس ها و سکه های آن با اطلاع شوید.

2-از نرخ آن واحد پولی با اطلاع شوید با پیگیری منظم چند روز در زمینه افزایش و کاهش مبادله آن با ریال با اطلاع شوید، که برای این کار میتوانید از چند صرافی در مورد قیمت ارز مورد نظرتان سوال نمایید.

3- نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که در ساعت غیر اداری و روزهای تعطیل برای تهیه ارز به بانک ها مراجعه نکنید. دلیل آن هم غیر معقول بودن قیمت ها در این بازه های زمانی است.

4- در صورتی که از صرافی ها قصد تهیه ارز دارید حتما در نظر داشته باشید که فروشنده مهر اصالت اسکناس و فروشنده را داشته باشد.و آن را روی اسکناس های شما بزند.

5-حتما از فوشنده، فاکتور طلب کنید. این فاکتور باید شامل شماره سریال های اسکناس باشد. که این کار توسط دستگاه های پول شمار انجام می شود.

6-اسکناس هایی که تهیه میکنید باید با دستگاه مخصوص که مجهز به نور ماوراءبنفش است چک شود.

7- حتما به تاریخ انتشار اسکناس ها توجه نمایید.

8- از اسکناس هایی که معیوب هستند اجتناب کنید. تا در آینده دچار مشکل نشوید.

9- بدون پرسیدن قیمت از چند صرافی اقدام به خرید نکنید. البته این موضوع وجود دارد که تا حد بسیار کمی تغییر در بسیاری از صرافی ها وجود دارد. اما در مورد تغییرات فاحش هوشیار باشید.

10- زمانی که به صرافی مراجعه می نمایید. حتما به مجوز بانک مرکزی توجه داشته باشید. که با توجه به قوانین، نصب این مجوز در دید مشتری ضرورت دارد. علاوه بر آن می توانید از طریق وب سایت رسمی بانک مرکزی از وجود مجوز اطمینان حاصل نمایید.

این ها نکاتی است که نیاز به رعایت آنها برای تهیه ارز می باشید. اما برای سهولت کار شما صرافی ریال به شما این امکان را می دهد که به صورت آنلاین، لیر تهیه کنید .

همانطور که در اولین مورد گفتیم شما برای تهیه لیر ابتدا نیاز به شناخت آن دارید.

تاریخچه لیر ترکیه

لیره ترک، واحد پول ترکیه است. که هر لیره ترک از 100 قروش یا کروش تشکیل شده است. البته این واحد پولی به غیر از ترکیه در جمهوری قبرس شمالی هم وجود دارد.

 

لیر ترکیه

در گذشته تعداد صفرهای لیر بیشتر از حال بود به صورتی که یک میلیون لیر، صد میلیون خوانده می شد. که این شش صفر در تاریخ 28 ژانویه 2004 از لیر حذف شد. و سال بعد یعنی اول ژانویه 2005 نام این واحد پولی به yeni Turk lirasi تغییر کرد. و به صورت مختصر به آن YTL می گویند.

لیر ترکیه

به عبارتی 1 لیر کنونی همان یک میلیون لیر گذشته می باشد. البته هنوز هم بعضی از مردم از واژه میلیون استفاده می‌کنند و اگر جایی شنیدید تعجب نکنید.

در سال 2009 واحد پولی ترکیه دوباره به Turk Lirasi برگشت. و از آن سال به بعد واحد پول ترکیه، لیره ترک نامیده شد.

لیر ترکیه

تا به امروز فقط تصویر آتاتورک و عصمت اینونو که یکی از رئیس جمهورهای ترکیه در سال 1938 تا 1950 بود روی اسکناس های ترکیه وجود داشته است.

مصطفی عصمت اینونو

اسکناس های لیره با مقدارهای 200،100،50،20،10،5 چاپ شده است. و سکه 1-5-10-25-50 قروش و همچنین 1 لیری وجود دارد.

همانطور که میدانید خرید حضوری نیاز به صرف زمان و هزینه ایاب و ذهاب دارد. که به جای آن می توانید از روش آسان تری استفاده کنید یعنی به صورت آنلاین خرید کنید. زمانی که شما از ارز مورد نیاز خود شناخت کافی را بدست اوردید وقت آن رسیده که با یک سرچ در اینترنت از قیمت واقعی آن مطلع شوید. سپس بدون وجود محدودیت زمانی و مکانی در هر ساعت از شبانه روز لیر مورد نیاز خود را از طریق سایت ما تهیه نمایید. و ما این ارز را همراه با رسید در ترکیه به شما تحویل خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *