لیر ترکیه

لیر ترکیه، با علامت “” یکای پول کشور ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی است و هر 100 کروش مساوی با یک لیر است.

در تاریخ 31 ژانویه 2005، صفر از واحد پولی ترکیه برداشته شد که از آن موقع لیر ترکیه جدید یعنی YTL به وجود آمد.

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود که در تقاطع خاورمیانه، آسیا و اروپا قرار گرفته است از سریع ترین اقتصاد هایی است که همچنان در حال رشد است.

 

اقتصاد ترکیه

اقتصاد ترکیه از 15 سال قبل بیشتر از 3 برابر شده است که این بسیار امیدوارکننده است و انتظار رشد بیشتری را در آینده داریم. هم چنین نرخ تبدیل لیر ترکیه به بقیه ارزها مثل پوند، دلار و یورو بسیار عالی می باشد.

حذف دلار و جایگزینی لیر ترکیه

با توجه به سیاست های جدید بعد از تحریم، عده ای معتقدند که با حذف دلار از مبادلات تحریم ها را بی اثر میکند. و این موضوع باعث می شود تا دولت تصمیم به پیمان پولی با کشور های همسایه بگیرد. تا با این روش اثرگذاری ارزهای غربی کاهش پیدا کند.

پیمان پولی

طبق گفته های یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس یک سری توافقاتی با کشور ترکیه ترتیب داده شده است که موجب کم رنگ شدن نقش ارزهای غربی مانند دلار در مبادلات ارزی شده است. و اگر در این راستا بتوانیم با کشور های همسایه دیگر از جمله آذربایجان توافقاتی داشته باشیم موجب رونق اقتصادی بیشتری در این زمینه می شود.

یکی از کارشناسان ارزی این موضوع را تایید کرده که یورو و دلار قابل حذف شدن از 60 درصد تجارت کشور است. تا حدی که ریپل جایگزین سوئیفت شود.

ریپلریپل یک شبکه پیام رسان بانکی است که بانک های انگلیسی آن را راه انداخته اند اما تفاوت آن با سوئیفت این است که اطلاعات در یک جا جمع نمی شود و هر بانکی اطلاعات خودش را در اختیار دارد. که از این سیستم میتوان برای پیشبرد پیمان پولی استفاده کرد.

همان طور که بخش عمده ای از مبادلات تجاری ایران با کشورهای ترکیه، چین، هند و کره جنوبی است و اگر با این کشورها پیمان پولی امضا شود، 60 درصد تجارت کشور به راحتی در قالب پیمان پولی عملیاتی می شود.

در سالهای اخیر با دو کشور پاکستان در سطح معاونان ارزی منعقد شد و در ترکیه که در سطح روسای کل بانک مرکزی به امضا رسید.

اهمیت پیمان پولی

دلیل اهمیت هر چه بیشتر انعقاد قرارداد پیمان پولی این است که در کشور ما دلار واحد محاسبات شده که به دلیل افزایش نوسانات دلار باعث اثرات روانی زیادی در اقتصاد ایران شده است.

و به این دلیل که دلار به صورتی تنظیم شده است که همه بازارها با توجه به قیمت آن تغییراتی را اعمال میکنند. و آمریکا از این موضوع سو استفاده می کند و با ایجاد یک محدودیت به راحتی بازارهای داخلی ما را به هم میریزد. بنابراین باید تدابیری اندیشید تا حساسیت نسبت به دلار در اقتصاد ایران کاهش پیدا کند.

دلیل حذف نشدن دلار

در اینجا این سوال به وجود می اید که چرا دلار در ایران حذف نمی شود. و این به این دلیل است که زمانی دلار حذف شود. پس ارز واسط نیز حذف شده است.

و به این دلیل که ارز واسط دلار و یورو می باشد. همان اتفاقی که برای دلار بیفتد برای یورو هم ممکن است رخ دهد. که در اینصورت اتحادیه اروپا مبادلات یورویی خود را محدود می کند. که این موضوع مشکلات را بیشتر میکند. و تنها راه حل برای حل کردن ریشه ای مشکل،باید پیمان های پولی دوجانبه بین بانک مرکزی کشورها ایجاد شود. و در هنگام مبادله از ارزهای هر کشور استفاده شود.

آیا کشورهای همسایه از پیمان پولی استقبال می کنند؟

اما این سوال پیش می آید که آیا آنها هم از این پیمان ها استقبال می کنند یا خیر. که با توجه به شواهد جواب این سوال آری می باشد. چرا که به تازگی با کشور ترکیه پیمان هایی منعقد شده است و کشور چین هم تا الان 41 پیمان پولی با کشورهای دیگر امضا کرده است. هند و کره هم به احتمال زیاد از این پیشنهاد استقبال می کند.

با توجه به واردات 3.4 میلیارد دلاری از ترکیه و صادرات 8.6 میلیارد دلاری به این کشور و 3.4 میلیارد دلار مبنای لیر ترکیه و ریال قرار گرفته می شود.

معایب دلار

از دیگر معایب دلار میتوان به دو نرخی و حتی چند نرخی بودن آن اشاره کرد. و هر کسی با توجه به صلاحدید خود آن را می فروشد.

اما تمام ماجرا به چند نرخی بودن دلار ختم نمی شود. بلکه مشکل اصلی کمبود دلار است. و اکثرا صرافی ها در این برهه زمانی از فروش ارز به مردم عادی و مسافران دلار و یورو نمی فروشند.

البته بسیاری از صرافی ها هم از نبود دلار برای عرضه به مردم شکایت دارند.

و تا زمانی که هم چین ناآرامی هایی وجود دارد. پای دلالان هم به بازار ارز باز می شود. که این شرایط را سخت تر میکند.

فارس نیوز : با عنایت به حجم قابل توجه روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و ترکیه، ارتقاء روابط و تسهیل همکاری های بانکی با مجموعه بانک های ترکیه برای توسعه همکاری های فیما بین صورت گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *